WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?
0
82
Durum:

Ayyildiz

Kayıtlı Üye
TC No Doğrulanmış Kullanıcı
WordPress kurulumu, iki farklı yöntemle yapılabilir:

Yöntem 1: Otomatik Kurulum

Bu yöntem, hosting sağlayıcınızın cPanel veya Plesk gibi kontrol panellerinde bulunan otomatik kurulum aracını kullanarak WordPress'i otomatik olarak kurmanıza olanak tanır.

Adım 1: Hosting sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapın. Adım 2: "Otomatik Kurulum" veya "Softaculous" gibi bir araç bulun. Adım 3: Arama çubuğuna "WordPress" yazın ve ilgili kurulum aracını seçin. Adım 4: Kurulum sihirbazında istenen bilgileri girin: * Kurulum Dizini: WordPress'i kurmak istediğiniz dizini girin (örneğin, "public_html"). * Siteniz Adı: Web sitenizin adını girin. * Kullanıcı Adı ve Şifre: WordPress yönetim paneline giriş yapmak için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreyi girin. * E-posta Adresi: WordPress'ten gelen bildirimlerin gönderileceği e-posta adresini girin. Adım 5: "Kur" düğmesine tıklayın.

WordPress, otomatik olarak kurulacak ve web siteniz kullanıma hazır hale gelecektir.

Yöntem 2: Manuel Kurulum

Bu yöntem, WordPress'i manuel olarak indirerek ve sunucunuza yükleyerek kurmanıza olanak tanır.

Adım 1: WordPress.org adresinden en son sürüm WordPress'i indirin. Adım 2: Hosting sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapın ve dosya yöneticisini açın. Adım 3: İndirdiğiniz WordPress zip dosyasını public_html dizinine yükleyin. Adım 4: Zip dosyasını dosya yöneticisinden açın ve tüm dosyaları public_html dizinine çıkartın. Adım 5: Veritabanı oluşturun. Hosting sağlayıcınızın kontrol panelinden MySQL veritabanı oluşturma aracını kullanarak bir veritabanı oluşturun. Veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifresini not alın. Adım 6: Tarayıcınızın adres çubuğuna "<geçersiz URL kaldırıldı>" yazın ve Enter'a basın. Adım 7: Kurulum sihirbazında istenen bilgileri girin: * Veritabanı Adı: Oluşturduğunuz veritabanının adını girin. * Veritabanı Kullanıcı Adı: Oluşturduğunuz veritabanının kullanıcı adını girin. * Veritabanı Şifresi: Oluşturduğunuz veritabanının şifresini girin. * Tablo Öneki: WordPress tablolarının ön ekini girin (örneğin, "wp_"). Adım 8: "Kur" düğmesine tıklayın.

WordPress, manuel olarak kurulacak ve web siteniz kullanıma hazır hale gelecektir.

WordPress Kurulumu Sonrası:

• WordPress yönetim paneline giriş yapın.
  • Web sitenizin görünümünü ve işlevini özelleştirmek için temalar ve eklentiler yükleyin.
  • Web sitenizin içeriğini oluşturmaya başlayın.

WordPress kurulumu ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi için:

Not:
Bu yönergeler genel bir bilgi verme amaçlıdır. Hosting sağlayıcınızın kontrol paneli veya WordPress kurulumu ile ilgili özel bir sorun yaşarsanız, hosting sağlayıcınızın veya WordPress.org'un destek forumlarına danışabilirsiniz.

419Konular
721Mesajlar
2,950Kullanıcılar
BinsaASon üye