18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi
1
1K
Durum:
Çevrimdışı

Admin

Yönetici
TC No Doğrulanmış Kullanıcı
Katılım
14 Ara 2021
Mesajlar
109
Tepkime puanı
61
Puanları
26
Konum
Kayseri
webmasterforumu.com.tr
"Bugün Çanakkale'de Bomba Sırtı diye bir yer vardır. Yıl 1915. Savaşın en cafcaflı, en hareketli zamanları. Yakın temas. Siperler arası 8-10 metre var maksimum. Bir tarafta vatanını, namusunu korumaya gitmiş kınalı kuzular, daha 16-17 yaşında. Diğer tarafta Kraliçe'nin emriyle ta Yeni Zelanda'dan Avustralya'dan gelmiş; Anzaklar.

Haftalardır, belki aylardır bir gıdım ilerlemeden, savaş siperlerden devam ediyor... Şimdiki gibi değil, hayat zor. Savaşlar daha zor.

Bir gece bir Anzak askeri gitarını alıyor eline, bir şarkı söylüyor. Gecenin sessizliğinde yankılanıyor o şarkı, bizimkiler de dinliyorlar tabii. Şarkı bitiyor, kınalı kuzulardan birkaçı alkış tutuyorlar. 'Bu ne ?' diyor, Anzak askeri. Düşman, alkışlıyor. Ama hoşlarına da gidiyor. Ertesi gece, Yakup Çavuş bir türkü patlatıyor, böyle insanın ciğerini söken cinsten; ağıt. Türkü bitiyor, alkış kıyamet Anzaklardan. 'Ne anlar Anzak türküden diyeceksin.' İnsan işte, o da insan evladı. Ruhlarına dokunuyor.

Sabah namazında tekrardan cenk başlıyor. Bu böyle bir müddet devam ediyor. Gündüzleri savaş, geceleri festival. Birbirine saygı duyan, birbirine şarkı türkü söyleyen iki düşman siperi. Uzun bir müddet böyle gidiyor bu. Gene bir gece, türkü istiyorlar Yakup Çavuştan, Anzaklar. Söylüyor, ertesi gün yine savaş. Ertesi gün yine istiyorlar... Bir gece diyor ki Anzak askeri artık yakınlaşma da var, aylardır, haftalardır aynı siperdeler. 'Ey Türk kardeş, türküyü alabilir miyiz?' Bizimkilerden bir er cevap veriyor, 'Anzak kardeş kusura bakma, gayrı türkü yok, çünkü Yakup Çavuş bugün şehit oldu, kusura bakmayın'.

Yüz sene önce bu topraklarda iki düşman taraf bütün dünyaya, saygı nedir öğretti. Düşmanın da olsa, karşındakinin süngüsüne saygıyı öğretti. Bütün dünyaya altın harflerle yazdılar yüz sene önce ama ben bunca zamandır biz kimseye saygıyı kalp kırmamayı öğretemedik, bize yazıklar olsun."

"Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır." (Mustafa Kemal Atatürk)

18-mart-canakkale-zaferi.png
 
Durum:
Çevrimdışı

arkan

Kayıtlı Üye
TC No Doğrulanmış Kullanıcı
Katılım
16 Mar 2023
Mesajlar
4
Tepkime puanı
2
Puanları
1
Tüm herkesin 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlu olsun.
 
420Konular
722Mesajlar
2,950Kullanıcılar
BinsaASon üye
Üst